Traşsız Saç Ekimi Traşsız Fue Nedir?

Herkesin dilinde olan traşsız saç ekimi, traşsız fue nedir, ne değildir? Traşsız fue nasıl uygulanır? Kimler traşsız fue yöntemini uygulayabilir?

Ticari kaygılar, pazarlama taktikleri, uzman olmayan klinik ve kişilerce sürekli internette dolaşan Traşsız Saç Ekimi - Traşsız Fue hakkında yaratılan bilgi kirliliğini biraz aydınlatmak için bu yazımız sizler için hazırladık.

TIRAŞSIZ SAÇ EKİMİ

Tıraşsız saç ekimi iki şekilde yapılır. Birincisi ve en önemlisi TIRAŞSIZ FUE dir.

TIRAŞSIZ FUE NASIL YAPILIR ?

FUE yöntemi saç köklerinin tek tek çıkarıldığı, kesi ve dikiş izi olmayan yöntemdir.

TIRAŞSIZ FUE’ de saçlar kesilmez, kazınmaz, tıraşlanmaz. Kişinin saçları donör alan ve ekim yapılacak alanda tamamen uzun olarak kalmalıdır. Bir tek saç teli bile kesilmemelidir.

Doktor uzun saçların arasından alınacak saç köklerini seçer ve tek tek çıkarır. Saçlar kesilmediği için kişi ertesi gün yapılan kontrolden sonra işine ve sosyal yaşamına dönebilmektedir.

Tıraşsız Fue ile saç ekimi, normal klasik saç ekim yöntemlerine göre kıyaslanamayacak kadar zor bir yöntemdir. İşte bu sebepledir ki dünyada gerçek anlamda tıraşsız saç ekimi yapan doktor sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır.

İşin ehli doktor tarafından yapıldığı takdirde son derece konforlu bir yöntem olup, yetkisiz kişilerce yapılması durumunda ise gerçek bir kabus olabilir. İnternette,  yazılı ve görsel medya da birçok kişi ve sağlık kuruluşunun tıraşsız saç ekimi yaptığına dair çok sayıda duyuru ve reklam yapılmaktadır. Bu reklam ve ilanlara mesafeli yaklaşmalı, her söylenenin doğru olmadığı gerçeğinden hareketle en doğru doktora ulaşmaya çalışılmalıdır. Tıraşsız saç ekimi yaptığını söyleyen kuruluşların nerdeyse tamamının donör alanı tamamen veya kısmen tıraşladıkları düşünüldüğünde bu yöntemin tıraşsız fue olmadığı gerçeği de ortaya çıkmaktadır. Donör alanın kısmen tıraşlandığı yöntemlerde,  tıraşlanan sınırlı alandan çok sayıda greft çıkartılması o bölgeyi ciddi şekilde travmatize etmekte, doku hasarı, nekroz ve kapanmayan boşlukların oluşmasına neden olmaktadır. 

TIRAŞSIZ FUE ile saç ekimi son derece konforlu bir yöntem olup, operasyon sonrası süreç diğer yöntemlerden çok daha memnun edicidir. 

Saçların kesilmemesi ve iş hayatına 1-2 gün gibi kısa bir sürede dönüş sağlanabilmesi nedeniyle özellikle iş adamları, medya çalışanları ve kadınların ilk tercihi olan Tıraşsız Fue, bizim en çok emek ve zaman harcadığımız yöntem olma ayrıcalığını hep korumaktadır.

SON SÖZ;

Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, mutlak surette saç ekimini Tıp Doktorları yapmalıdır. Hastane isimleri veya ISO bilmem kaç belgeli hastane gibi söylemlerin hastaların kafasını karıştırmak için ortaya atılan bilinçli ve kasıtlı söylemler olduğu, operasyonu hastanenin sınıfı ya da belgelerinin değil doktorun yaptığı unutulmamalıdır. Özellikle hastanelerin marka değerlerini veya otelcilik hizmetlerini öne çıkararak hastalar nezdinde cazibe yaratmaya çalışan kişi ve kuruluşlara daha fazla şüpheyle yaklaşılmalı. Unutulmamalıdır ki bahsi geçen o muhteşem hastanelerin bir çoğunda doktor olmayan kişiler saç ekimi yapmakta, ortada bir doktor olmayınca, doktorsuz ekiplerde hastane isimlerini kullanmayı tercih etmektedirler. 

"Bizden Söylemesi..."

Dr. Harun Şamiloğlu
Saç Cerrahisi ve Medikal Estetik Uzmanı