SAÇ EKİMİ


Saç Ekimi ve saç ekimi yöntemleri, kimler saç ekimi yapabilir, nerelerde saç ekimi yaptırılmalı, tıraşlı-tıraşsız saç ekimi ve daha bir çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.


Şimdi tek tek saç ekimi ve merak edilenler hakkında açıklamalar ile yanlış bilenenleri düzeltelim.

Saç Ekimi Nedir?

Saç köklerinin dökülmeye dirençli ense bölgesinden veya diğer vücut bölgelerinden (sakal, göğüs, kol-bacak ve genital bölge) uygun yöntemlerle alınarak, ihtiyaç olan alanlara nakledilmesi(ekilmesi) işlemidir. Kişinin kendisinden yapılan bir tür organ nakli de denebilir.

Kaç Tür Saç Ekim Yöntemi Vardır?

Saç ekiminde iki farklı yöntem vardır. Bunlar  FUE(Follicular Unit Extraction) ve FUT(Follicular Unit Transplantation) yöntemleridir. Günümüzün modern saç ekim yöntemi olan FUE tekniği tüm dünya da yaygın olarak uygulanmaktadır.
Bu yöntemler dışında gerek saç köklerinin çıkartılmasında ve gerekse saç ekim sürecinde uygulanan yöntem ve kullanılan aparatlara göre de  saç ekim yöntemlerini sınıflandırmak mümkündür.
Örneğin: Saç köklerinin çıkartılması Mikromotor ile değil de Manuel yöntemle veya Robotik yöntemle yapılıyorsa farklı şekilde isimlendirilir veya saç köklerinin yeni yerlerine yerleştirilmesi için  kullanılan aparatlara göre; penset, inplanter(pen, choi) veya robotik ekim ya da kanal açarken kullanılan aparatlar ve kanalın yapısına göre; safir slit, percutan slit, klasik slit, lateral slit, coroner kanal, sagital canal gibi isimlendirilebilir.

Fue Yöntemi Nedir?

Bugün için tüm dünya da ilk tercih edilen saç ekimi yöntemidir. Bu yöntem de ense de her iki kulak arasında kalan bölgeden ya da diğer vücut bölgelerinden özel aletler (micro motor veya manuel punch) yardımıyla tek tek alınan saç kökleri(greft), nakil planlanan alanda açılan küçük kanallara yerleştirilmek suretiyle ekim yapılır. İşlem Lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 8-10 saat sürer.

Fut Yöntemi Nedir

ilk uygulanan yöntemdir. Az sayıda uygulanmakla birlikte tüm dünyada halen uygulanmaktadır. Ense bölgesinde iki kulak arasında kalan bölgeden lokal anestezi altında şerit şeklinde bir deri parçası çıkarılır. Bu parça üzerinde ki kökler mikroskop altında ayrıştırılarak ihtiyaç duyulan alana ekim yapılır. Ortalama 4-5 saat sürer.

Ekilecek Saçlar Neden Ense Bölgesinden Alınır?                                                                                                                                                                       

Ensede her iki kulak arasında kalan saç kökleri, diğer saçlı bölgelerden farklı olarak DHT (Dihidrotestesteron) hormonundan ya hiç etkilenmemekte ya da minumum seviyede etkilenmektedir. Dolayısıyla androjenik(erkek tipi) saç dökülmesine karşı maksimum dirençlidir. Bu nedenle, saç ekiminde ilk tercih bu bölgedir. Ense bölgesi dışında diğer vücut bölgelerinden de saç nakli yapılmakla birlikte kalitesi ve yaşam şansı daha düşüktür. Mecburiyet durumunda ikinci tercih edilecek alan sakal kökleri olmalıdır. Ancak sakal kıllarının  yaşam döngüsünün ve karakterinin farklı olması nedeniyle salt bir bölgede kullanılmaması, ense bölgesinden alınan saç kökleriyle karma ekim yapılması tercih edilmelidir. 

Ekim Yapılan Saçlar Sonraki Yıllarda Dökülür mü?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle ense bölgesi saç kökleri ve sakal kökleri dökülmeye karşı maksimum dirençlidirler. Bu bölgelerden alınarak yapılan saç ekimlerinde saç kökleri DHT hormonundan minumum seviyede etkileneceğinden ömür boyu kalıcılık oranı çok yüksektir. Ancak asla dökülmeyecek demek doğru bir değerlendirme değildir. Ekilen saçlar da belli oranda dökülme, yaş ilerledikçe bu oran daha da artmaktadır.

Kimler Saç Ekimi Yapabilir?

T.C.Sağlık Bakanlığı'nın ilgili yönetmeliğinde de belirtildiği gibi Saç Ekimi Tıp Doktorları tarafından yapılması gereken cerrahi bir işlemdir. Doktor dışı uygulamaların tamamı yasa dışı ve suçtur.
Doktor olmayan kişilere saç ekimi yaptıran kişilerin sağlıkları tehdit altındadır. Kontrolsüz uygulanan bazı ilaçların saç ekimi sırasında olmasa bile uzun vadede karaciğer ve böbrek hasarına neden olabileceği hatta hayatı tehdit edebileceği üstü örtülmeye çalışılan bir gerçektir. 
Saç ekiminin hangi hastanede yapıldığı değil, kim tarafından yapıldığı önemlidir. Operasyon sırasında bir sorun yaşadığınızda sizi kurtaracak olan kişi uygulamayı yapan doktorunuz olacaktır. 

Saç Ekimi Nerelerde Yapılmalıdır ?

Saç ekiminin yapılması gereken kuruluşlar ilgili yönetmelikte belirtilmiştir. Buna göre hastane, tıp merkezi, güzellik merkezinden dönüşmüş poliklinik ve güzellik merkezinden dönüşmüş doktor muayenehanesi saç ekimi yapma yetkisine sahip kuruluşlardır.

Bununla birlikte mevcut durumda saç ekimlerinin %50 den fazlası belirtilen kuruluşlar dışında yapılmaktadır. Sosyal medyada sınırsız ve sorumsuzca reklam yaparak hasta toplayan, saç ekimi yapan kişi ve şirketlerin bir çoğu ofis ortamında, konut amaçlı kiralanmış dairelerde, güzellik salonu, kuaför salonu, masaj merkezleri ve bunun gibi sağlıkla alakası olmayan yerlerde saç ekimi yapmaktadırlar.

Yukarıda belirtilen saç ekimi yapmaya yetkili kuruluşların doktor olmayan kişilere saç ekimi yaptırması, doktor olmayan, hatta sağlık personeli bile olmayan kişilerin oda kiralamak suretiyle saç ekimi yapmalarına ortam sağlamaları da yasa dışı ve gayri etik bir durumdur. 

 

ÖNEMLİ UYARI !
Aksi halde hem sağlığınızı, hem de saçlarınızı kaybedebilirsiniz. Aynı zamanda Yasa dışı çalışan kötü niyetli bu kişi ve kuruluşların suçuna iştirak etmiş olacaksınız. Uluslar arası yayın yapan TV kanallarında ki aldatmacalardan kendinizi koruyunuz. Bu kanallarda reklam yapan firmaların büyük kısmında saç ekimini doktor olmayan kişiler yapmakta ancak TV ler aracılığı ile insanlar kandırılmakta, doktor olmayan kişiler doktor diye tanıtılmakta ve bu kişilerin saç ektiği yüzlerce kötü sonuç nedeniyle de sayısız mutsuz insan yaratılmaktadır. Size saç ekimi yapacak kişinin doktor olup olmadığını mutlaka sorgulayın. Doktorun diplomasını görün ayrıca saç ekiminizin baştan sona video kaydını istemeği unutmayın. Böylece size saç ekimini kimin yaptığını ve yasalar karşısında hakkınızı aramanız daha kolay olacaktır. Kandırıldığınızı düşünüyorsanız. ................................... nolu telefon aracılığı ile şikayetlerinizi ilgili kamu kurumlarına iletebilirsiniz.

Doktora Sor

Ücretsiz ön inceleme randevusu ve diğer sorularınız için bize ulaşın

WhatsApp Hattı